Populiarūs žmonės. Populiarios temos.

Įkaitė savo noru

2012-06-15 | Daiva Rinkevičiūtė, nuotraukos Butauto Barausko

Graži, subtili, jauna moteris. Trijų vaikų motina. Lietuvoje (Kazimiero Barėno ir Jurgos Ivanauskaitės premijos) ir Europoje įvertinta (ES literatūros premija) rašytoja ir dramaturgė. Regis, romantišką profesiją lėmė vaikystėje duotas vardas – Laura Sintija Černiauskaitė.

Pirmąją apsakymų knygą „Trys paros prie mylimosios slenksčio“ parašėte ir išleidote būdama 16-likos. Dabar Jūsų, 35-erių rašytojos lentynoje septynios autorinės knygos. Ar nesijaučiate per jauna tokiam darbui, ar nepritrūksta gyvenimo patirties?

Nežinau, bet jei skaitytojai tiki manimi, tai gal ir pakanka? Patirties visada gali būti daugiau. Tarkim man pritrūko konkrečių žinių, kai viename kūrinyje pamėginau rašyti apie teismą. Supratau, kad neturiu juridinės patirties, kad reikia papildomai domėtis, šnekėtis su profesionalais. Todėl, norėdama išvengti neišmanymo, visai atsisakiau to epizodo. Panašiai jaučiuosi, kai mano kūriniuose atsiranda medicinos tema. Pavyzdžiui, romane „Medaus mėnuo“ herojus Arkadijus sunkiai sužeidžiamas. Rašydama apie tai turėjau pasidomėti kaip lūžta kaulai, kokie kaulai per muštynes lūžta dažniausiai, sužalojimų diagnoze. Tačiau tokios informacijos galima susirasti. Kai trūksta tokios specifinės patirties, gali remtis kitų žmonių gyvenimo žiniomis. Aš linkusi rašyti apie tai, kas man yra natūraliai pažįstama.

Anksčiau knygos kainavo gerokai mažiau, bet jų buvo labai mažai ir todėl sunkiai gautą literatūrą žmonės labai brangino. Dabar  gausybė knygų,  jos brangios ir neretai... yra pigios turiniu. Ką Jūs galvojate apie šiandieninę knygos vertę?

Mano jos vertę suformavo vaikystėje ir jaunystėje skaitytos knygos. Ir man ta vertė nesikeičia – norisi knygą rašyti iš didžiosios raidės. Jaučiu nostalgiją tarybiniais laikais išleistoms knygoms. Neseniai palyginau šiandieninius Astridos Lindgren kūrinių vertimus. Man atrodo, kad mano laikais jie buvo geresni. Todėl savo vyresnėliui  patariu skaityti senas su nutrintais viršeliais ir pageltusiais puslapiais. Man dabartiniame knygų pasaulyje trūksta rankų šilumos. Tarkim, dabar labai mažai pieštinių viršelių. Jie dažniausiai daromi iš nuotraukų.

Dabar rašo beveik visi ir apie viską. Ką jūs galvojate apie tokį rašymo populiarumą? Ar Jūsų, profesionalės, tai netrikdo?

O kas gali tai uždrausti žmogui, kuris moka rašyti? Čia turi vykti natūrali atranka. Žmogus savimi pasitiki, susiranda leidėją. Tokios knygos turi teisę egzistuoti. Liūdniau, kad žmonės renkasi šlamštą. Kartais ta natūrali atranka labai keista, ir negali suprasti, kodėl kai kurios prastos knygos yra populiarios. Jų skaitytojai jas vartoja greito maisto principu.

Trumposios žinutės, „Facebook“ ir kitos technologijos labai nuskurdino mūsų kalbą. Ar pastebėjote, kad jauni žmonės daro elementarias gramatines klaidas?

Taigi. Todėl reikia skaityti geras knygas. Jos padės išugdyti ir išsaugoti kalbos jausmą. Naujų technologijų nereikia bijoti. Protingi žmonės atsirenka: vienaip rašo trumpąsias žinutes – dažnai be nosinių, varnelių, naudodami trumpinius, ir visai kitaip rimtus kūrybinius tekstus. 

Senoji karta kartais dar pabamba ant kompiuterių ir mieliau renkasi žasies plunksną ir baltą popieriau lapą.

Tačiau juk kompiuterio reikšmės paneigti neįmanoma. Juk jis labai palengvino mūsų gyvenimą. Nepatenkinti gali būti tik tie, kurie taip ir neišmoko naudotis kompiuteriu. Žinoma, čia kaip ir visur kitur reikalingas saikas.

Esate populiari, nors retai duodate interviu, nesipuikuojate žurnaluose ir televizijų ekranuose. Kaip jums tai pavyksta supopsėjusiame mūsų gyvenime?

Nežinau. Pati stebiuosi. Juk nesu nei popdainininkė, nei manekenė. Kai mane kviečia į televizijos pokalbių laidas – atsisakau. Ir tai darau dėl savo asmeninių savybių: nemoku oponuoti, sutrinku, nemoku prieš kameras apginti savo nuomonę. Dėl savireklamos visai nesuku galvos, nes turiu ištikimus skaitytojus ir dirbu savo darbą.

Jūsų herojai – labai jautrūs žmonės. O jūs pati? Kaip gyventi panašiems žmonėms šiandien tokiu sunkiu metu?

Ir mano herojams, ir realiems jautriems žmonėms visais laikais buvo sunku gyventi. Aš dieną pradedu kasdiene malda, kad galėčiau ją kiek galima ramiau perplaukti kaip kliūčių ruožą, kad padaryčiau tai, ką turiu padaryti, ir atskirčiau ko nereikia.

Esate trijų vaikų: Herkaus, Elenos Gelminės ir Simono motina. Ar tai Jums netrukdo kurti?

Spontaniškai pasakyčiau „taip“. Šį pusmetį bandau sukurti kelių puslapių kalbą, kurią turėsiu sakyti, kai man birželio gale teiks Antano Vaičiulaičio premiją. Nespėju, dėl darbų  jaučiuosi kaip surišta. Kita vertus, jei turėčiau daug laiko – tikriausiai būtų dar sunkiau. Motinystė tai amžinas mokslas ir didžioji mano gyvenimo vertybė.

Kokia moters rašytojos duona?

Finansine prasme tikrai neskalsi. Jei neturėčiau vyro, kuris yra šeimos maitintojas, negalėčiau užsiimti vien tik rašymu. Turėčiau eiti į tarnybą. Mano nedidelės finansinės injekcijos už honorarus yra nereguliarios. O kita šios profesijos pusė – dvasinis pasitenkinimas. Aš neįsivaizduoju savęs nerašančios – rašymas mane pagavo. Tai priklausomybė.

O kaip į Jus, rašytoją moterį, žiūri kolegos vyrai?

Tarp vyrų bendraamžių literatų niekada nepajutau „išskirtinio“ dėmesio. Vyresni, labiau nusipelnę, kartais geranoriškai globėjiškai pakoketuoja.

Kas yra Jūsų skaitytojai?

Dažniausia – įvairiausio amžiaus moterys. Daugiausia mokytojų ir kitų humanitarinių profesijų atstovių.

Jūsų gyvenimo vyras, literatūrologas Regimantas Tamošaitis, už jus vyresnis 20-čia metų. Ar bendras gyvenimas neišryškino šio metų skirtumo?

Mes pažįstami labai seniai – Regimantas buvo mano dėstytojas, ir aš jį mačiau tokį, kokį norėjau matyti. Gimus trečiam vaikui abu pajutome nuovargį. Tai neišvengiama, nes šeima yra amžinas  darbas. Tarpusavio santykiuose kol kas amžiaus skirtumo nejaučiu.

Kas Jus įkvepia, džiugina, įkaitina noru gyventi?

Malda. Ji suteikia gyvenimui aiškumo ir prasmę. Aš greitai užsidegu, įsijaučiu, mėgstu skaityti, daug vaikščioti, panirti į prisiminimus, svajoti. Mėgstu viską, kas yra gražu. Tai mane ir įkvepia gyvenimui.

Griežtai draudžiama MESMOTERYS.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MESMOTERYS.LT kaip šaltinį.

Komentarai:
 • Netinkamas komentaras

 • Svajonė (nuskridusi)
  2012-10-09 13:06
  Netinkamas komentaras

  O kaip gi Regimantas nepavargs, jam seneliu dera būti, bet ne tėvu, bet aš niekaip nesupranntu, negi, Laura, tavęs daugiau niekam nereikėjo - tik Regimantui, gaila, kad tik tiek...

 • Tiesa
  2012-07-23 15:28
  Netinkamas komentaras

  Na va ir aišku, kad ne jos tas senis seniai būtų iš tėvų pajamų gyvenusi ji ir tekėjo už Regimanto tik dėl garbės ir pinigų, senas vyras už tat ir virkauja kiekviemane straipsnyje, ką padarysi - jaunystė yra jaunystė, o senatvė daro savo.

 • pastebejimas
  2012-06-18 17:26
  Netinkamas komentaras

  Labai miela moteris ir knygas jos skaičiau su malonumu. Tik kažkaip keistai atrodo tas kalbėjimas apie viešumo vengimą - interviu kiekvienam leidiny, o ir pati niekieno nestumiama šokių projekte dalyvavo...

Tavo komentaras:

 

naujienlaiškis

mėnesio horoskopas

 • AVINAS (03.21 – 04.20)
  Panašu, kad priėjote kryžkelę, kai teks rimtai apsispręsti - toliau žvalgytis į praeitį ar eiti pirmyn ir atidaryti duris naujom spalvom. Stenkitės išsaugoti vidinę ramybę ir optimizmą.
 • JAUTIS (04.21 – 05.21)
  Jautukams numatytas pripažinimas darbuose, sklandžiai besiklostantis asmeninis gyvenimas ir nauji, bet labai malonūs iššūkiai.
 • DVYNIAI (05.22 – 06.21)
  Laukia kūrybingas ir žaismingas mėnuo. Priimkite jį išskėstomis rankomis.
 • VĖŽYS (06.22 – 07.22)
  Ar esate sąžiningi sau ir aplinkiniams? Šis mėnuo gali būti pilnas panašių klausimų. Pasiryžkite į juos atsakyti.
 • LIŪTAS (07.23 – 08.23)
  Metas atsipūsti po intensyvaus darbymečio ir šiek tiek save palepinti. Dažniau skirkite laiko savo artimiems žmonėms - jiems labai reikalingas jūsų dėmesys.
 • MERGELĖ (08.24 – 09.23)
  Gaivūs vėjai meilės fronte. Pats metas pakviesti ilgametę antrąją pusę į romantišką pasimatymą, o vienišiams - pasitikti naujus jausmus.
 • SVARSTYKLĖS (09.24 – 10.23)
  Aplinkinius žavėsite savo įžvalgumu ir jautrumu. Dažniau vadovaukitės spontaniškumu - kartais neverta visko sverti dešimt kartų ir praleisti neeilines progas.
 • SKORPIONAS (10.24 – 11.22)
  Galimi sunkumai darbe. Tačiau jie bus lengvai įveikiami pakreipus mąstymą teigiama linkme. Kartais didžiausios pasaulio problemos gyvuoja tik mūsų galvose.
 • ŠAULYS (11.23 – 12.22)
  Pačios tikriausios atostogos. Nauji įspūdžiai, naujos idėjos, naujos pažintys.
 • OŽIARAGIS (12.23 – 01.20)
  Tikėtina, kad sulauksite pripažinimo darbinėje aplinkoje. Tačiau būkite atsargūs ir nekelkite sau pernelyg didelių reikalavimų - tai gali apsunkinti bendravimą su bičiuliais ir antrąja puse.
 • VANDENIS (01.21 – 02.19)
  Sprendimas priimti naujus iššūkius išeis tik į naudą. Jausitės atsipalaidavę, kaip niekad žavūs ir keliantys simpatijas aplinkiniams.
 • ŽUVYS (02.20 – 03.20)
  Skirkite daugiau dėmesio savo sveikatai. Įtampa ir greiti darbo tempai gali sutrikdyti fizinę ir emocinę pusiausvyrą. Dažniau pasilepinkite ramybe ir kūną atpalaiduojančiomis procedūromis.

facebook

Tikrą draugą Facebook'e pažinsi. Prisijunk! >>

kunas

Veidas Veidas Veidas

Naudingi straipsniai apie plastinę chirurgiją. Pagaliau visa informacija – vienoje vietoje. Kaip operuojama? Kokia rizika? Sužinok!

Daugiau

video

receptai

Visos moterys gamina skaniai. Bet vis tiek užmesk akį. >>

Nusiųsk draugui

Dėkojame, kad dalinatės!

Jūsų vardas *:

Jūsų el. paštas *:

Draugo el. paštas *:

Komentaras:

Apsaugos kodas

Įveskite kodą *:

Mūsų partneriai:

Užfifakyk ir sužinok draugiškas naujienas pirmoji!