Laisvalaikis

Šalies veidas - simpatiška gidė (interviu)

2012-05-23 | Daiva Rinkevičiūtė, Kęstučio Kantauto nuotrauka

Ką prisimenate iš kelionės po svetimą šalį? Pirmiausia − egzotiką: kalnus, jūras, architektūrą, kitokius žmones. Tačiau vėliau ji asocijuojaisi su pirmu čia pažintu žmogumi – gidu. O ypač, jei tai patraukli moteris, kuri kelionės metu tampa tavo saugumo garantu, patikima informatore, kelionės grafiko organizatore, darželio auklėtoja, maitintoja, linksmintoja, gydytoja, guodėja, tarpusavio santykių teisėja...

Šeštus metus iš eilės mažutės Baltijos šalys – Lietuva, Latvija, Estija imasi apie save garsiai pranešti. Ir taip, kad Lietuva asocijuotusi ne vien tik su Gedimino pilimi, Latvija – su Domo katedra, o Talinas su storąja Margarita. Čia rengiamas „Didysis žygis po Baltijos šalis“, kuris turistams kiekvienoje šalyje padeda atrasti unikalių, neretai net vietiniams mažai žinomų lankytinų vietų: istorinių pastatų, įstabios architektūros objektų, muziejų ar tiesiog vaizdingų vietovių. Po jas mus lydi gidė – veidas, kuris užsieniečiams asocijuosis su aplankyta šalimi.

Šiemet žygis prasidėjo Lietuvoje ir per tris gegužės dienas apkeliavo Krekenavą, Paberžę, Klaipėdą, Ventės ragą, Mosėdį, Platelius, Panevėžį, Rokiškį, Biržus, Zarasus... – žodžiu, beveik visą Lietuvą, kuri net mums, vietiniams, tarptautinėje lietuvių, latvių ir estų kompanijoje dažnai buvo labai netikėta.

Kelionės rūpesčius sprendė jau po dešimtmetį tuo profesionaliai užsiimančios gidės Eglė Kalibataitė ir Miglė Mikulėnaitė.

Daugeliui atrodo, kad gidės profesija labai romantiška.

Eglė: Reikėtų skirti gides, kurios dirba su į Lietuvą atvykstančiais užsienio turistais – kaip mes su Migle, ir tomis, kurios ištisais mėnesiais dirba egzotiškame užsienyje su lietuvių turistais.

Miglė: Romantikos šiame darbe iš tiesų yra: kelionės, nauji vaizdai, žmonės, įspūdžiai, naujos kultūros, nepažįstami mentalitetai, neprognozuojamos situacijos.  Ir nors tai yra nelabai lengvas darbas, man jis labai patinka. Būna, kad vasarą beveik neturime išeiginių dienų, tačiau sunkiai pakelčiau kontorinį režimą nuo aštuonių iki penkių su garantuotais savaitgaliais.

Eglė: Svarbiausia mūsų darbe yra mylėti žmones.

Miglė: Bet kai tu ištisas paras uždaroje erdvėje bendrauji su tais pačiais žmonėmis, kurie turi savo charakterius, savo įgeidžius, įpročius, nuovargį ir t.t., romantika kartais baigiasi. Privalai jausti savo turistus, jiems patikti ir padėti netgi tada, kai norisi tylos ir vienatvės. Jie ilsisi, keliauja, o tu dirbi.

Eglė: Svarbiausia gidui – sukurti gerą savo šalies įvaizdį. Ir tai ne tik istoriniai objektai, gamtovaizdžiai, miestai, muziejai. Tai pirmiausiai – žmonės. O pirmas iš užsienio atvykusio svetimšalio pažįstamas yra gidas.

Miglė: Ne viskas pavyksta: kartais svečiams nepatinka kavinės ar joje patiekiamas maistas. Kartais pritrūksta bankomatų,  ir labai dažnai – tualetų. Užsieniečius stebina elementarių informacinių užrašų anglų kalba trūkumas ir tai, kad pagrindinių šios kalbos žinių neturi aptarnaujantis personalas gausiai turistų lankomose vietose. Štai tada tenka suktis ir glaistyti bet kokią konfliktinę situaciją. Aš, pavyzdžiui, važiuodama pro garsųjį vamzdį Vilniuje prie Neries, stengiuosi nuo jo nukreipti svečių dėmesį. Bet dažniausiai nepavyksta. Taip, kaip ir įtikinti, kad čia yra menas. Tada filosofuojame, kad vamzdžio kūrėjai turi puikią komercinę gyslelę ir sugebėjo parduoti šitą meno kūrinį už 100 000 litų.

Jau užsiminėte, kad Lietuva – ne tik reklamiškai graži. Kaip dažnai tenka derėtis su sąžine, kad glaistytumėte, slėptumėte bjauriuosius jos kampus šalies svečiams?

Miglė: Kiekviena šalis turis savo problemų. Nereikia apkrauti žmonių, kurie per atostogas atvyko pailsėti, pakeliauti po svečią šalį. Kita vertus, jei svečiai užsimena apie problemas, nesistengiame jų neigti. Lygiai taip pat savo bėdomis pasidalina ir užsienio turistai. Tačiau stengiamės to neakcentuoti.

Eglė: Aš dažniausiai dirbu su vokiečiais, kurie lieka labai patenkinti. Jie nori čia grįžti dar ir pataria Lietuvoje apsilankyti savo draugams.

Kas labiausiai užsieniečius stebina Lietuvoje?

Miglė: Jie čia atvyksta labai menkai ką nors žinodami apie mūsų šalį ir tikisi blogesnio įspūdžio. O išvyksta maloniai nustebinti. Ir nereikia savęs menkinti, nes parodyti tikrai turime ką. Beje, geru savo krašto pažinimu negalime pasididžiuoti ir mes patys. Didysis žygis po Baltijos šalis su savo unikaliais, mažai išpopuliarintais objektais stebino ir mus, vietinius. Kartais dažniau fotografuojamės šalia Egipto piramidžių, Budapešte, Prahoje, nei unikaliame, vieninteliame pasaulyje Mosėdžio akmenų muziejuje ir parke. Daugeliui Lietuva tik Gedimino pilis, Trakai ir Kuršių nerija. Pastebiu, kad per paskutiniuosius penkerius metus lietuviai prisikeliavo po pasaulį ir... atsigręžė į Lietuvos grožybes, suprato, kad per mažai žino apie savo šalį. Dažnai kartoju, kad Lietuva – nuostabi šalis: turi vienintelį pasaulyje Kryžių kalną, Raganų kalną, vienintelius pasaulyje velnių ir akmenų muziejus, unikalų Užgavėnių kaukių muziejų.

Kas yra aktyvesni turistai: vyrai ar moterys?

Miglė: Tikriausiai, kad moterys. Kaip ir teatre, koncerte, gatvėje. Jos smalsesnės, iniciatyvesnės, dažnai net ištvermingesnės.

Ar lietuviai – keliaujanti tauta?

Eglė: Taip. Labai. Ypač jaunimas, kuris, kaip tikri pasauliečiai, drąsiai maišo visą pasaulį.

Moteris gidė turi daugiau privalumų ar trūkumų?

Miglė: Kiekviena lytis turi savo privalumų ir trūkumų. Aišku, jei autobusas pilnas moteriškių, tai joms maloniau, kai gidas yra simpatiškas vyras. Tačiau moteris gides vertina už globėjiškumą, nekategoriškumą.

Kada Jums būna gėda už Lietuvą ir jos turistus?

Miglė: Kai lietuviai saviems, o ypač svečiams ima skųstis ir dejuoti kaip pas mus blogai. Dar mane glumina kai kurių tarnybų, ypač mažesniuose miesteliuose, nelankstumas: „Mums parašė ar pasakė taip ir jokių derybų! Bet tą patį girdime Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir kitur.

Jūsų darbas nestandartinis. Ištisas savaites gyvenate autobusuose, viešbučiuose, bendraujate vis su skirtingais žmonėmis. Ar nuo tokio tempo nenukenčia asmeninis gyvenimas?

Eglė: Nukenčia. Lietuvoje turizmo sezonas labai trumpas, todėl vasarą beveik neturime laisvų dienų. Nėra laiko nei šeimai, nei vaikams (neturiu prieš ką teisintis), nei artimiesiems, nei draugams. Nebent žiemą.

Miglė: Aš taip pat neturiu vaikų, tačiau nesijaučiu auka. Negalėčiau gyventi kitaip. Jei man reikėtų dirbti nuo devynių iki šešių, tikriausiai išsikraustyčiau iš proto.

Griežtai draudžiama MESMOTERYS.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MESMOTERYS.LT kaip šaltinį.

Komentarai:

Tavo komentaras:

 

receptai

Visos moterys gamina skaniai. Bet vis tiek užmesk akį. >>

facebook

Tikrą draugą Facebook'e pažinsi. Prisijunk! >>

naujienlaiškis

mėnesio horoskopas

 • AVINAS (03.21 – 04.20)
  Panašu, kad priėjote kryžkelę, kai teks rimtai apsispręsti - toliau žvalgytis į praeitį ar eiti pirmyn ir atidaryti duris naujom spalvom. Stenkitės išsaugoti vidinę ramybę ir optimizmą.
 • JAUTIS (04.21 – 05.21)
  Jautukams numatytas pripažinimas darbuose, sklandžiai besiklostantis asmeninis gyvenimas ir nauji, bet labai malonūs iššūkiai.
 • DVYNIAI (05.22 – 06.21)
  Laukia kūrybingas ir žaismingas mėnuo. Priimkite jį išskėstomis rankomis.
 • VĖŽYS (06.22 – 07.22)
  Ar esate sąžiningi sau ir aplinkiniams? Šis mėnuo gali būti pilnas panašių klausimų. Pasiryžkite į juos atsakyti.
 • LIŪTAS (07.23 – 08.23)
  Metas atsipūsti po intensyvaus darbymečio ir šiek tiek save palepinti. Dažniau skirkite laiko savo artimiems žmonėms - jiems labai reikalingas jūsų dėmesys.
 • MERGELĖ (08.24 – 09.23)
  Gaivūs vėjai meilės fronte. Pats metas pakviesti ilgametę antrąją pusę į romantišką pasimatymą, o vienišiams - pasitikti naujus jausmus.
 • SVARSTYKLĖS (09.24 – 10.23)
  Aplinkinius žavėsite savo įžvalgumu ir jautrumu. Dažniau vadovaukitės spontaniškumu - kartais neverta visko sverti dešimt kartų ir praleisti neeilines progas.
 • SKORPIONAS (10.24 – 11.22)
  Galimi sunkumai darbe. Tačiau jie bus lengvai įveikiami pakreipus mąstymą teigiama linkme. Kartais didžiausios pasaulio problemos gyvuoja tik mūsų galvose.
 • ŠAULYS (11.23 – 12.22)
  Pačios tikriausios atostogos. Nauji įspūdžiai, naujos idėjos, naujos pažintys.
 • OŽIARAGIS (12.23 – 01.20)
  Tikėtina, kad sulauksite pripažinimo darbinėje aplinkoje. Tačiau būkite atsargūs ir nekelkite sau pernelyg didelių reikalavimų - tai gali apsunkinti bendravimą su bičiuliais ir antrąja puse.
 • VANDENIS (01.21 – 02.19)
  Sprendimas priimti naujus iššūkius išeis tik į naudą. Jausitės atsipalaidavę, kaip niekad žavūs ir keliantys simpatijas aplinkiniams.
 • ŽUVYS (02.20 – 03.20)
  Skirkite daugiau dėmesio savo sveikatai. Įtampa ir greiti darbo tempai gali sutrikdyti fizinę ir emocinę pusiausvyrą. Dažniau pasilepinkite ramybe ir kūną atpalaiduojančiomis procedūromis.

kunas

Veidas Veidas Veidas

Naudingi straipsniai apie plastinę chirurgiją. Pagaliau visa informacija – vienoje vietoje. Kaip operuojama? Kokia rizika? Sužinok!

Daugiau

video

Nusiųsk draugui

Dėkojame, kad dalinatės!

Jūsų vardas *:

Jūsų el. paštas *:

Draugo el. paštas *:

Komentaras:

Apsaugos kodas

Įveskite kodą *:

Mūsų partneriai:

Užfifakyk ir sužinok draugiškas naujienas pirmoji!