Meilė, santykiai, seksas, vaikai, populiarioji psichologija

Mylėti reiškia žinoti, ko reikia kitam

2012-06-27 | Mesmoterys.lt, nuotrauka Tomo Urbelionio/Fotobankas

Žurnalo "Neues Leben" interviu su amerikiečiu pedagogu, pastoriumi ir šeimų konsultantu Dr. Gary Chapmanu. Chapmanas ypač išgarsėjo parašęs knygą "Penkios meilės kalbos", išverstą daugiau negu 30-yje šalių, labai paklausią visame pasaulyje ir mielai naudojamą šeimų konsultantų kasdienėje praktikoje, šeimų seminaruose bei mokymuose. (Lietuvoje išleista jo knyga "Penkios vaikų meilės kalbos".)

Pone Chapmanai, santuokoje gyvenate jau daugiau negu 40 metų – šiais laikais toli gražu ne savaime suprantamas dalykas. Kaip jums tai pavyko? 

Geros santuokos neatsiranda per naktį. Mano žmonai ir man iš pradžių teko patirti daug nesklandumų, nes esame labai skirtingi. Beje, su tuo susiduria dauguma porų. Tačiau skirtumai tikra problema tampa tik tada, kai jie imami laikyti griaunančiais ir atskiriančiais. Mudu taip pat ne iš karto supratome, kad esame nedaloma pora ir skirtumus turime išmokti įvertinti.

Dauguma porų trokšta mylėti vienas kitą visą gyvenimą, tačiau ne visiems tai pavyksta. Kokios, jūsų manymu, to priežastys?

Pagrindinė problema ta, kad dauguma žmonių neatskiria meilės nuo įsimylėjimo. Būti įsimylėjusiam gražu ir gerai, bet tai dar ne viskas. Tyrimai rodo, kad įsimylėjimas išblėsta maždaug per dvejus metus. Tada partneriai vienas kitą ima vertinti realistiškiau. Atsiranda įtampa, ir būtent šiuo metu pats laikas porai pradėti siekti sąmoningesnės meilės. Partneriai turi aiškiai suvokti, kad tuokdamiesi jie tarpusavyje sudarė sandorą, kuri išliks tik esant abipusei atsakomybei.

Jūsų knyga "Penkios meilės kalbos" tapo tikru bestseleriu ir patarėju daugeliui šeimų konsultantų. Ar galėtumėte trumpai papasakoti, apie ką joje rašote?

Pagrindinė mintis tokia: kaip kiekvienas žmogus kalba gimtąja kalba, taip ir kiekvienas myli tam tikra savo kalba. Aiškiau tariant, kiekvienas iš mūsų turi savo būdą, kuriuo gali geriausiai meilę išreikšti ir priimti. Per daugelį šeimų konsultavimo metų atradau iš viso penkias meilės kalbas. Vieną jų pavadinau "Pagyrimu ir pripažinimu". Kiekvienas, kurio pagrindinė yra ši kalba, reikšdamas kitam savo meilę, paprastai mėgsta vartoti pagiriamuosius ir pripažinimo žodžius. Dažniausiai tai gana paprasti sakiniai, pvz., "puikiai sumanei", "puikiai padarei", "šitaip apsirengus atrodai labai gražiai". Kitaip tariant, tokių žmonių meilės išraiškos priemonė dažniausiai yra žodžiai. 

Kita meilės kalba vadinasi "Dovanos". Tai ne tik brangūs, bet ir smulkūs, paprasti dalykai kaip gėlės žiedelis arba paties padarytas niekutis. Dovanodamas žmogus byloja: "Pažvelk, tu esi man svarbus. Aš galvoju apie tave". Trečioji meilės kalba – "Paslaugumas". Tai valgio pagaminimas, kilimo išvalymas, vaikui sauskelnių pakeitimas ir taip toliau. Šiuo atveju žmogus meilę reiškia darbais. Ketvirtoji – "Laikas dviese". Kalbantysis šia kalba partneriui skiria visą savo dėmesį. Tokiu metu televizorius būna išjungtas, išeinama pasivaikščioti, daroma kita, svarbiausia, kad kitam būtų rodomas visiškas ir nedalomas dėmesys. Ir paskutiniąją kalbą pavadinau "Švelnumu". Tai įvairūs fiziniai kontaktai su kitu – prisilietimas, apkabinimas, bučinukai. Čia priskiriami ir lytiniai santykiai. 

Tačiau problema yra ta, kad dažniausiai partnerių meilės kalbos yra skirtingos ir vienas nė iš tolo nenutuokia apie kito kalbą. Per ilgametę savo darbo praktiką pastebėjau, kad tai, ką vienas laiko meilės išraiška, nebūtinai automatiškai laiko ir kitas. Sutikau daug porų, kai, ypač moteris, sakydavo: "Jis manęs nemyli", o vyras protestuodavo: "Ką čia kalbi? Juk žinai, kad myliu!" Po to pažerdavo visą virtinę savo gerų darbų, į ką žmona atsakydavo: "Taip, žinoma, kad darai! Bet aš visai ne to noriu!" Taigi aš peržvelgiau savo 15 metų užrašus ir savęs paklausiau: "Jeigu žmogus sakosi nesijaučiąs mylimas, tai ko jam išties reikia? Taip ir atsirado tos penkios meilės kalbos.

Kodėl penkios, o ne šešios ar septynios?

Iš pradžių ir aš nebuvau tikras, ar tikrai tik penkios. Tačiau knyga jau dešimtį metų prekyboje, o aš sulaukiau nesuskaičiuojamą galybę atsiliepimų – tad šiandien esu tikras, kad visi su meile susiję poreikiai tikrai tinka kokiai nors vienai iš mano penkių kategorijų. Bet kokiu atveju iki šiosi dienos galvon neatėjo jokia nauja. 
Kas nutinka, jei nekalbame savo partnerio meilės kalba?

Įsivaizduokime, kad kiekvienas žmogus savyje nešiojasi meilės indą. Jeigu jis pilnas – gyvenimas nuostabus, jei tuščias, gyvenimas gali atrodyti tikrai niūriai. Jeigu vienas partneris neišmoksta kito meilės kalbos, šio vidinis indas tuštėja. Didėja emocinė atskirtis, ir jis jaučiasi nemylimas. Ima gailėtis tos dienos, kai susituokė.
Kaip sužinoti, kokia paties meilės kalba ir kokia partnerio?

Savo ir kito meilės kalbą galime suvokti stebėdami. Žiūrėkime, kaip dažniausiai savo meilę reiškiame patys ir kaip partneris. Dažniau žodžiais ar dovanomis, prisilietimais, skirdami laiko ar už kitą padarydami kokį nors darbą. Kita vertus, daug sužinoti galime ir iš skundų, savų bei partnerio. Jeigu partneris dažnai priekaištauja: "Kada paskutinį kartą man ką nors dovanojai", tai ko gero, jo pagrindinė meilės kalba yra "Dovanos". Arba jeigu sako: "Ką bedaryčiau, niekuo neįtinku", vadinasi, jam reikia "Pagyrimo ir pripažinimo". Ir trečia nustatymo galimybė – kito siūlymai, norai. Jei partneris dažnai sako: "Nueikim kur nors abudu", vadinasi, jam patinka "Laikas dviese".

Lyg koks stebuklingas vaistas nuo visų santuokos negandų...

Ne, tikrai ne vaistas. Tačiau tai esminis dalykas, kurio galima išmokti. Kai išmoksti kitam meilę parodyti taip, kad jis ją priimtų ir pasijustų mylimas, lengviau susidoroti su abipusiais skiringumais ir išvengti konfliktų. 
Ką patartumėt tokiam, kuris stengiasi išmokti kito meilės kalbą, bet nesėkmingai? 

Patarčiau nenuleisti rankų. Atkreipti dėmesį į partnerio poreikius ir kartais pasitikrinti: "Koks esu vyras (žmona) pagal skalę nuo 1 iki 10?" Iš rezultato matysis, kiek pasiekta. Esu tikras, kad į dideles pastangas būtinai atsakys ir partneris, nes ir jam norėsis būti geresniam. Jau vien dėl to, kad jausis mylimas ir matys tikrą atsidavimą. 

Ar tai visuomet veikia?

Ne, ne visuomet. Jeigu pastangos žlunga, ateina laikas, kaip aš vadinu, "griežtajai meilei". Būtina partneriui tiesiai pasakyti: "Aš labai stengiuosi būti tau geras sutuoktinis, tačiau tu tokių pastangų nerodai. Man atrodo, jog tu mano pastangomis tiesiog manipuliuoji. Bet aš tave myliu, todėl negaliu nieko nedarydamas žiūrėti, kaip viskas griūva. Toliau taip tęstis negali. Aš nenoriu skirtis, todėl siūlau abiem ieškoti išeities. Jeigu tu tam pritarsi, aš padarysiu viską, kad mūsų santuoka neiširtų". Po šitokių žodžių labai dažnai situacija pakrypsta į gera, tačiau yra ir rizika, kad kaip tik po jų gali būti viskas baigta. Kita vertus, kokia meilė, jei partneris leidžiasi savimi manipuliuoti? Tikra meilė nebijo griežtumo ir skatina kitą imtis atsakomybės.

www.eronews.lt

Griežtai draudžiama MESMOTERYS.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MESMOTERYS.LT kaip šaltinį.

Žymės:
Komentarai:

Tavo komentaras:

 

naujienlaiškis

mėnesio horoskopas

 • AVINAS (03.21 – 04.20)
  Panašu, kad priėjote kryžkelę, kai teks rimtai apsispręsti - toliau žvalgytis į praeitį ar eiti pirmyn ir atidaryti duris naujom spalvom. Stenkitės išsaugoti vidinę ramybę ir optimizmą.
 • JAUTIS (04.21 – 05.21)
  Jautukams numatytas pripažinimas darbuose, sklandžiai besiklostantis asmeninis gyvenimas ir nauji, bet labai malonūs iššūkiai.
 • DVYNIAI (05.22 – 06.21)
  Laukia kūrybingas ir žaismingas mėnuo. Priimkite jį išskėstomis rankomis.
 • VĖŽYS (06.22 – 07.22)
  Ar esate sąžiningi sau ir aplinkiniams? Šis mėnuo gali būti pilnas panašių klausimų. Pasiryžkite į juos atsakyti.
 • LIŪTAS (07.23 – 08.23)
  Metas atsipūsti po intensyvaus darbymečio ir šiek tiek save palepinti. Dažniau skirkite laiko savo artimiems žmonėms - jiems labai reikalingas jūsų dėmesys.
 • MERGELĖ (08.24 – 09.23)
  Gaivūs vėjai meilės fronte. Pats metas pakviesti ilgametę antrąją pusę į romantišką pasimatymą, o vienišiams - pasitikti naujus jausmus.
 • SVARSTYKLĖS (09.24 – 10.23)
  Aplinkinius žavėsite savo įžvalgumu ir jautrumu. Dažniau vadovaukitės spontaniškumu - kartais neverta visko sverti dešimt kartų ir praleisti neeilines progas.
 • SKORPIONAS (10.24 – 11.22)
  Galimi sunkumai darbe. Tačiau jie bus lengvai įveikiami pakreipus mąstymą teigiama linkme. Kartais didžiausios pasaulio problemos gyvuoja tik mūsų galvose.
 • ŠAULYS (11.23 – 12.22)
  Pačios tikriausios atostogos. Nauji įspūdžiai, naujos idėjos, naujos pažintys.
 • OŽIARAGIS (12.23 – 01.20)
  Tikėtina, kad sulauksite pripažinimo darbinėje aplinkoje. Tačiau būkite atsargūs ir nekelkite sau pernelyg didelių reikalavimų - tai gali apsunkinti bendravimą su bičiuliais ir antrąja puse.
 • VANDENIS (01.21 – 02.19)
  Sprendimas priimti naujus iššūkius išeis tik į naudą. Jausitės atsipalaidavę, kaip niekad žavūs ir keliantys simpatijas aplinkiniams.
 • ŽUVYS (02.20 – 03.20)
  Skirkite daugiau dėmesio savo sveikatai. Įtampa ir greiti darbo tempai gali sutrikdyti fizinę ir emocinę pusiausvyrą. Dažniau pasilepinkite ramybe ir kūną atpalaiduojančiomis procedūromis.

facebook

Tikrą draugą Facebook'e pažinsi. Prisijunk! >>

kunas

Veidas Veidas Veidas

Naudingi straipsniai apie plastinę chirurgiją. Pagaliau visa informacija – vienoje vietoje. Kaip operuojama? Kokia rizika? Sužinok!

Daugiau

video

receptai

Visos moterys gamina skaniai. Bet vis tiek užmesk akį. >>

Nusiųsk draugui

Dėkojame, kad dalinatės!

Jūsų vardas *:

Jūsų el. paštas *:

Draugo el. paštas *:

Komentaras:

Apsaugos kodas

Įveskite kodą *:

Mūsų partneriai:

Užfifakyk ir sužinok draugiškas naujienas pirmoji!