Meilė, santykiai, seksas, vaikai, populiarioji psichologija

Moteriškas išrankumas: mitas ar tikrovė?

2012-04-29 | Mesmoterys.lt, nuotrauka Shutterstock

Ilgą laiką buvo manoma, kad moterys yra kur kas išrankesnės negu vyrai. Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad tai visiška netiesa. Viskas priklauso nuo konkrečios situacijos.

Aštuonios moterys, aštuoni vyrai ir aštuoni pokalbiai, trunkantys keturias minutes: viskas labai panašu į atsitiktines pažintis vakarėlyje. Pasibaigus tokiam „renginiui“, tyrimo dalyviai turėjo užpildyti anketas ir pažymėti, su kuriuo kitos lyties atstovu ar atstove norėtų susitikti dar kartą. Kaip buvo parodę daugybė ankstesnių tyrimų, vyrai susidomėjo ne viena moterimi, o moterys atkreipė dėmesį į kur kas mažiau pašnekovų.

Panašias išvadas padarė ir mokslininkai, tyrę internetinį bendravimą: vyrai pusnantro karto dažniau išsiųsdavo susipažinimo laiškus negu moterys. Psichologų tvirtinimu, toks moterų santūrumas yra neatsiejamas nuo gamtos dėsnių. Juk galiausiai būtent joms tenka išnešioti ir prižiūrėti palikuonis. Nenuostabu, kad moterys atidžiau renkasi būsimą vaiko tėvą ir šeimos išlaikytoją.

Visa tai pramanai, tvirtina naujausi tyrimai, atlikti Ilinojaus Šiaurės Vakarų universitete ir publikuoti moksliniame laikraštyje „Psychological Science“. Pasirodo, moterims tereikia suteikti platesnes pasirinkimo galimybes.

Amerikiečių mokslininkai Eli J. Finkel ir Paul W. Eastwick, kurie jau seniau tyrinėjo partnerių pasirinkimo temą, įvertino 15 renginių, kuriuose sudalyvavo 350 studentų. Kaip  ir buvo tikėtasi, iš pradžių moterys likdavo sėdėti savo vietose, o vyrai, praėjus paskirtoms keturioms minutėms, eidavo prie kitos kandidatės. Kaip parodė ir ankstesnių studijų rezultatai, toks elgiasys lemia tai, kad vyrai sutinka daugiau žavių moterų, negu moterys vyrų.

Tačiau apsikeitus vaidmenimis ir tarp stalų pradėjus vaikščioti moterims, rezultatai iš karto pasikeitė. Dabar išrankesniais vertintojais tapo vyrai. Galiausiai paaiškėjo, kad, nepriklausomai nuo lyties, „keliautojai“ daug labiau susižavi „sėdėtojais“ ir atvirkščiai. Norą antrą kartą susitikti su galimu partneriu išreiškė 48 procentai „keliautojų“. „Sėdėtojai“ apsiribojo 43 procentais.

Šis tyrimas parodė, kad išrankumas labai priklauso nuo prisiimto vaidmens. Be to, tiek vyrai, tiek moterys galimą partnerį įvertina per pirmąsias pokalbio sekundes. „Jei žmogus prie mūsų prieina ryžtingai ir užtikrintai, tai sužadina mūsų palankumą“, teigia E. J. Finkel.

Anot tyrėjų, tai lemia faktas, kad žavėdamas žmogus ima labiau pasitikėti savimi ir pakeičia kritišką pašnekovo nusistatymą. Tačiau tie, kurie būna užkalbinami tuomet, kai atlieka „sėdėtojų“ vaidmenį, pasijunta geidžiami ir tampa išrankesni.

E. J. Finkel ir P. W. Eastwick teigia, kad tariamas moterų išrankumas neatsiejamas nuo visuomenėje gajaus stereotipo, neva vyras pirmas turi žengti „lemiamą žingsnį“. „Tai, kad atlikdami savo tyrimą, apkeitėme įprastus vaidmenis vietomis tik įrodo, kokią įtaką vyrų ir moterų santykiams gali daryti įvairios socialinės normos“, reziumuoja E. J. Finkel.

Nežinia, ar šio tyrimo rezultatai kaip nors paveiks tolesnius vyrų ir moterų santykius. Abejonių nekelia tik tai, kad sėdėti ir laukti yra mažiausiai streso kainuojantis poravimosi būdas.

Griežtai draudžiama MESMOTERYS.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MESMOTERYS.LT kaip šaltinį.

Komentarai:
 • Netinkamas komentaras

 • to Juste
  2012-05-08 00:16
  Netinkamas komentaras

  Ar ir vel serialu ziurejai mergik?:)Nepyk mergicka.bet as geriau busiu savimi, nei koks vagis ar narkomanas.

 • Juste
  2012-05-06 00:37
  Netinkamas komentaras

  Na, bent jau Lietuvoj tai nepasakyciau, kad merginos labai isrankios butu. Kartais net keista buna ziuret kaip tarpusavy konkuruoja ir zaibais svaidosi del kokio nors liurbio...

Tavo komentaras:

 

naujienlaiškis

mėnesio horoskopas

 • AVINAS (03.21 – 04.20)
  Panašu, kad priėjote kryžkelę, kai teks rimtai apsispręsti - toliau žvalgytis į praeitį ar eiti pirmyn ir atidaryti duris naujom spalvom. Stenkitės išsaugoti vidinę ramybę ir optimizmą.
 • JAUTIS (04.21 – 05.21)
  Jautukams numatytas pripažinimas darbuose, sklandžiai besiklostantis asmeninis gyvenimas ir nauji, bet labai malonūs iššūkiai.
 • DVYNIAI (05.22 – 06.21)
  Laukia kūrybingas ir žaismingas mėnuo. Priimkite jį išskėstomis rankomis.
 • VĖŽYS (06.22 – 07.22)
  Ar esate sąžiningi sau ir aplinkiniams? Šis mėnuo gali būti pilnas panašių klausimų. Pasiryžkite į juos atsakyti.
 • LIŪTAS (07.23 – 08.23)
  Metas atsipūsti po intensyvaus darbymečio ir šiek tiek save palepinti. Dažniau skirkite laiko savo artimiems žmonėms - jiems labai reikalingas jūsų dėmesys.
 • MERGELĖ (08.24 – 09.23)
  Gaivūs vėjai meilės fronte. Pats metas pakviesti ilgametę antrąją pusę į romantišką pasimatymą, o vienišiams - pasitikti naujus jausmus.
 • SVARSTYKLĖS (09.24 – 10.23)
  Aplinkinius žavėsite savo įžvalgumu ir jautrumu. Dažniau vadovaukitės spontaniškumu - kartais neverta visko sverti dešimt kartų ir praleisti neeilines progas.
 • SKORPIONAS (10.24 – 11.22)
  Galimi sunkumai darbe. Tačiau jie bus lengvai įveikiami pakreipus mąstymą teigiama linkme. Kartais didžiausios pasaulio problemos gyvuoja tik mūsų galvose.
 • ŠAULYS (11.23 – 12.22)
  Pačios tikriausios atostogos. Nauji įspūdžiai, naujos idėjos, naujos pažintys.
 • OŽIARAGIS (12.23 – 01.20)
  Tikėtina, kad sulauksite pripažinimo darbinėje aplinkoje. Tačiau būkite atsargūs ir nekelkite sau pernelyg didelių reikalavimų - tai gali apsunkinti bendravimą su bičiuliais ir antrąja puse.
 • VANDENIS (01.21 – 02.19)
  Sprendimas priimti naujus iššūkius išeis tik į naudą. Jausitės atsipalaidavę, kaip niekad žavūs ir keliantys simpatijas aplinkiniams.
 • ŽUVYS (02.20 – 03.20)
  Skirkite daugiau dėmesio savo sveikatai. Įtampa ir greiti darbo tempai gali sutrikdyti fizinę ir emocinę pusiausvyrą. Dažniau pasilepinkite ramybe ir kūną atpalaiduojančiomis procedūromis.

facebook

Tikrą draugą Facebook'e pažinsi. Prisijunk! >>

kunas

Veidas Veidas Veidas

Naudingi straipsniai apie plastinę chirurgiją. Pagaliau visa informacija – vienoje vietoje. Kaip operuojama? Kokia rizika? Sužinok!

Daugiau

video

receptai

Visos moterys gamina skaniai. Bet vis tiek užmesk akį. >>

Nusiųsk draugui

Dėkojame, kad dalinatės!

Jūsų vardas *:

Jūsų el. paštas *:

Draugo el. paštas *:

Komentaras:

Apsaugos kodas

Įveskite kodą *:

Mūsų partneriai:

Užfifakyk ir sužinok draugiškas naujienas pirmoji!